Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

 

 

 

ORYGINALNE KOMUNIKATY O PIERWSZYM URUCHOMIENIU KOMUNIKACJI MIĘDZYMIASTOWEJ W PŁOCKU   

 

ROZKŁAD JAZDY PŁOCK 1988

ROZKŁAD JAZDY SIERPC 1988

 

 

REKLAMY NA AUTOBUSACH

 

TABOR HISTORYCZNY

 

 

 

 

 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Płocku SA

 

 

 

 

 

 

 

   

Początek PKS Płock sięga roku 1945, kiedy zaraz po wojnie utworzono PKS Warszawa, a jedną z pierwszych linii wytyczono właśnie do Płocka, tworząc tu stację II klasy. Trzy lata później utworzona zostaje Terenowa Stacja PKS w Płocku oraz z tego samego przedsiębiorstwa Terenowa Stacja II klasy w Gostyninie oraz placówka terenowa w Sierpcu. Pierwsza baza została usytuowana na ul Tumskiej 2, a następnie przeniesiona do dawnej ujeżdżalni koni Pułku Strzelców przy Kilińskiego. W pierwszym roku PKS Płock dysponował 1 przebudowanym, samochodem ciężarowym Fiat oraz karetką sanitarną Phenomen, otrzymanymi od wojska, a zostawionymi przez okupantów. W 1946r. uruchomiono dworzec w Nowym Rynku (w okolicach dzisiejszego hotelu Petropol) oraz uruchomiono kolejne linie 

budynek dworca ze stanowiskami od strony dzisiejszego hotelu "Petropol"

 

budynek dworca ze stanowiskami od strony Nowego Rynku druga część dworca ze stanowiskami na Nowym Rynku

do: Raciąża, Wyszogrodu, Żuromina i Płońska. W pierwszych latach funkcjonowania PKS Płock zabezpieczał komunikację dalekobieżną, podmiejska oraz połączenie śródmieścia z dworcem PKP (pierwsze połączenie miejskie w Płocku). 1 stycznia 1950r została utworzona Ekspozytura PKS Płock, a zajezdnia mieściła się już wówczas na ul. Bielskiej (obecna baza), mogąc pomieścić 74 pojazdy. Rok później do Płocka dotarła duża partia autobusów Leyland, Chausson, Skoda, Fiat, Star, Jelcz, San. W 1962r. przedsiębiorstwo dysponowało już 120 autobusami. 1 grudnia 1970r. został otwarty dworzec w Sierpcu, a cztery lata później drugi dworzec PKS w Płocku przy ulicy Szopena, obsługujący kursy podmiejskie. 1 kwietnia 1973r. na trasę linii pospiesznej Płock - Warszawa wyjechał pierwszy w Polsce Ikarus z serii 250. W 1985r. tabor liczył 238 autobusów. W 1995r. przedsiębiorstwo wzbogacił się o pierwszy autobus klasy Midi Otoyol Iveco M29. Obecnie PKS w Płocku SA posiada prawie 160 autobusów, z czego około 45 należy do Placówki Terenowej w Sierpcu. 

Spis taboru i galeria

cała strona -->pks24.cba.pl - (c) M. Gierzyński i M.Witkowski